מילון לאומי לביטחון לאומי 

מילים מתארות מציאות, ומעצבות תודעה למען השפעה על המציאות. בכוחן של מילים לקדם אינטרסים ולסחוף ולרתום שותפים, אולם מילה שאינה במקומה עלולה לפגום בנרטיבים, להכשיל מאמצים, ולשבש מערכות יחסים.

  • מילון זה מהווה מכנה משותף מושגי לעוסקים בביטחון לאומי במובנו הרחב - משרדי ממשלה, זרועות הביטחון, המל"ל, מב"ל ועוד. ממובילי שת"פ, דיאלוג אסטרטי, דיפלומטיה ודיפלומטיה צבאית, דרך גורמי דוברות ודיפלומטיה ציבורית, וכלה במכוני מחקר - למען דיוק וליטוש מסרים, עיצוב נרטיבים ומיצוי אפיקי שיתוף פעולה.

  • ביטחון לאומי הוא הרבה מעבר לעוצמה צבאית, וכולל עמודי תווך כממשל, כלכלה, דיפלומטיה, ומעל הכל - חוסן לאומי. מילון זה מקיף את קשת התחומים, ואף מרחיב לתחומי דעת בהם אנו מבקשים לייצר שיח ולהציג את עצמנו, ארצנו ותרבותנו - מאיך אומרים "בזלת" בסיור ברמה"ג, ועד מושגי יסוד ביהדות. המילון כולל גם קשת של מושגים וביטויים כלליים להעשרת השפה, לגישור על פערי תרבות, ולהמנעות מטעויות אופייניות.

  • המילון אינו עוסק בפרויקטים נקודתיים. כמו כן, על אף הרצון לייצר תשתית אחידה, לעתים מושגים שונים משמשים ארגונים שונים, ולכן אין להניח שמושג גנרי מתאים תמיד לכולם. דוגמא טובה היא המילה "אגף" - יש אגפי מטכ"ל שקוראים לעצמם directorate בעוד אגף המבצעים מכונה operations branch.

  • המילון נועד בדרך כלל לענות על השאלה "איך אומרים את זה באנגלית?" אך יש לזכור שגם שותפינו נבדלים זה מזה, מאיות שונה בין אנגלית אמריקאית לבריטית (defense/defence) ועד המשגה שונה בין צבא ארה"ב לנאט"ו. 

  • המילון מכיל כ- 3,500 מושגים בשלב זה והוא מתעדכן וצומח כל העת. אתר זה מאפשר חיפוש במאגר המידע על פי מילים וראשי תיבות, בעברית ובאנגלית, או באמצעות בחירת נושא מתפריט. אין אפשרות להציג את המילון בשלמותו, ומאות מושגים כלל אינם מקוטלגים תחת נושא (במילים אחרות, תראו אותם רק אם תחפשו אותם).

  • המשגה הינה דינאמית ותלוית הקשר - מהתקדמות בתורת המערכה, דרך התפתחות טכנולוגית, וכלה בשינויים במציאות הגיאואסטרטגית. מכאן שמילון כזה חייב להיות "מסמך נושם" המעודכן ברציפות, תוך שימוש ב"חכמת המונים" של קהילת המשתמשים - ואתם יותר ממוזמנים להעיר ולהאיר על טעויות והמלצות לשיפור.

  • מילון המונחים הינו פרי עמל רב ומוגן בזכויות יוצרים. השימוש בו מותר לצורך עיון ובירור אישי ונקודתי בלבד. אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מהמילון בלא קבלת הסכמה בכתב ומראש. יובהר ויודגש כי מילון זה אינו רשמי ואינו מחייב, העורך אינו אחראי לכל שימוש שיעשה במידע המופיע בו, ויש לראות את תכנו כעמדה אישית בלבד. המושג "לאומי" בכותרת מהווה המלצה לאימוץ נרחב ע"י גורמים רשמיים, בשל פער בהעדר תשתית מושגית משותפת ואחידה.

חיפוש לפי נושא

arrow&v

חיפוש לפי מילה (לפחות שתי אותיות)

חיפוש
הערות
ראשי תיבות עברית
עברית
אנגלית
ראשי תיבות אנגלית
תחום
אנא השתתפו בשמירת המילון מקיף ומעודכן
אין שדות חובה ולא חייבים להזדהות, אך מומלץ

פרטים אישיים

המלצה להוספת מונח למילון, או תיקון למונח קיים

פירוט, משוב, דגשים, הצעות ייעול...

אפשר גם

רק לכתוב

כאן ולשלוח

המשוב נשלח בהצלחה - תודה רבה!